2018 Official Showcase Artists

Trout Steak Revival

(Denver, Colorado, USA)

Actual Wolf

(Oakland, California, USA)

John Oates

(Nashville, Tennessee, USA)

Union Duke

(Toronto, Ontario, CAN)

Aerialists

(Toronto, Ontario, CAN)

John Smith

(London, England)

Victor & Penny

(Kansas City, Missouri, USA)

Johnsmith

(Trempealeau, Wisconsin, USA)

Villalobos Brothers

(Bronx, New York, USA)

Alex Meixner Band

(Palm City, Florida, USA)

Jon Langford’s Four Lost Souls

(Chicago, Illinois, USA)

Wallis Bird

(Wexford, Co. Wexford, IRL)

Jorma Kaukonen

(Pomeroy, Ohio, USA)

Allison Pierce

(Los Angeles, California, USA)

The War and Treaty

(Albion, Michigan, USA)

Julian Taylor

(Toronto, Ontario, CAN)

Amanda Rheaume

(Toronto, Ontario, CAN)

Kim Taylor

(Cincinnati, Ohio, USA)

Ambre McLean

(Kitchener, Ontario, CAN)

Kittel & Co.

(New York, New York, USA)

Wild Ponies

(East Nashville, Tennessee, USA)

Kolonien

(Stockholm, Stockholms län, SWE)

Wild Rivers

(Toronto, Ontario, CAN)

Kristian Blak

(Tórshavn, Faroe Islands)

William Crighton

(Bellbird, New South Wales, AUS)

Kuinka

(Seattle, Washington, USA)

Worry Dolls

(London, England)

American Folk starring Joe Purdy & Amber Rubarth

(Los Angeles, California, USA & Nashville, Tennessee, USA)

Larissa Tandy

(Vancouver, British Columbia, CAN)

Ye Vagabonds

(Dublin, Co. Dublin, IRL)

Ana Egge

(Brooklyn, New York, USA)

Laura Cortese & the Dance Cards

(Boston, Massachusetts, USA)

Anaïs Mitchell

(Brooklyn, New York, USA)

Leaf Rapids

(Winnipeg, Manitoba, CAN)

Anika Moa

(Auckland, Auckland, NZL)

Les Grands Hurleurs

(St-Élie-de-Caxton, Québec, CAN)

Anna & Elizabeth

(Brooklyn, New York, USA)

Les Poules à Colin

(Montréal, Québec, CAN)

Anne McCue

(Nashville, Tennessee, USA)

Lisa LeBlanc

(Montréal, Québec, CAN)

Ariane Mahrÿke Lemire

(Edmonton, Alberta, CAN)

Liz Stringer

(Coburg North, Victoria, AUS)

Beppe Gambetta

(Genova, Genoa, ITA)

The LYNNeS

(Ottawa, Ontario, CAN)

Black Umfolosi

(Zimbabwe, Mat, ZWE)

Madisen Ward and the Mama Bear

(Kansas City, Missouri, USA)

Bob Livingston

(Austin, Texas, USA)

Making Movies

(Kansas City, Missouri, USA)

Bon Débarras

(Montréal, Québec, CAN)

Boogát

(Montréal, Québec, CAN)

Marcella René Simien

(Memphis, Tennessee, USA)

Breabach

(Glasgow, Highlands of Scotland, Scotland)

Martha Redbone Roots Project

(Brooklyn, New York, USA)

Cathy Fink & Marcy Marxer

(Silver Spring, Maryland, USA)

Martha Redbone Roots Project

(Brooklyn, New York, USA)

Celeigh Cardinal

(Edmonton, Alberta, CAN)

Martyn Joseph

(Cardiff, Wales)

Charlie Mars

(New Orleans, Louisiana, USA)

Mary Gauthier

(Nashville, Tennessee, USA)

Chris “Bad News” Barnes

(New York City, New York, USA)

Christie Lenée

(Nashville, Tennessee, USA)

Matthew Byrne

(St. John's, Newfoundland & Labrador, CAN)

Colter Wall

(Swift Current, Saskatchewan, CAN)

Maybe April

(Nashville, Tennessee, USA)

Connie Kaldor

(Montréal, Québec, CAN)

Megan Bonnell

(Toronto, Ontario, CAN)

Courtney Hartman

(Brooklyn, New York, USA)

Mick Flannery

(Cork, Co. Cork, IRL)

The Crane Wives

(Grand Rapids, Michigan, USA)

Mile Twelve

(Boston, Massachusetts, USA)

Missy Raines

(Nashville, Tennessee, USA)
Abbie Gardner

Abbie Gardner

(Jersey City, New Jersey, USA)

Crys Matthews

(Herndon, Virginia, USA)

Molly Tuttle

(Nashville, Tennessee, USA)

Cubanisms

(Kansas City, Missouri, USA)

Monique Clare

(Brisbane, Queensland, AUS)

Cuñao

(Los Angeles, California, USA)

Natalia Zukerman

(Brooklyn, New York, USA)

Cy

(Moncton, New Brunswick, CAN)

Nathalie Pires with Ensemble Ibérica

(Middletown, New Jersey, USA)

Dan Navarro

(Venice, California, USA)

Newpoli

(Boston, Massachusetts, USA)

Daniel Champagne

(Brogo, New South Wales, AUS)

NewTown

(Lexington, Kentucky, USA)

Danni Nicholls

(London, England)

The Next Generation Leahy

(Lakefield, Ontario, CAN)

Danny Burns

(Annapolis, Maryland, USA)

Neyla Pekarek

(Denver, Colorado, USA)

Daoirí Farrell

(Dublin, County Dublin, IRL)

Old Hannah

(Dublin, Co. Dublin, IRL)

Dar Williams

(Cold Spring, New York, USA)

Oliver Swain

(Victoria, British Columbia, CAN)

Darling West

(Oslo, Norway)

Ordinary Elephant

(Austin, Texas, USA)

Dayna Kurtz

(New Orleans, Louisiana, USA)

Ouroboros

(St. John's, Newfoundland and Labrador, CAN)

Delhi 2 Dublin

(Vancouver, British Columbia, CAN)

Over the Rhine

(Cincinnati, Ohio, USA)

Devarrow

(Halifax, Nova Scotia, CAN)

Parsonsfield

(Leverett, Massachusetts, USA)

DIGGING ROOTS

(Toronto, Ontario, CAN)

Rachel Baiman

(Nashville, Tennessee, USA)

Dizraeli

(London, England)

Rachel Laven

(San Antonio, Texas, USA)

Dylan Menzie

(Charlottetown, Prince Edward Island, CAN)

Radio Free Honduras

(Chicago, Illinois, USA)

Earle and Coffin

(St. John's, Newfoundland & Labrador, CAN)

Raine Hamilton String Trio

(Winnipeg, Manitoba, CAN)

Elephant Sessions

(Inverness, Scottish Highlands, Scotland)

Rita Chiarelli

(Hamilton, Ontario, CAN)

Eljuri

(New York, New York, USA)

Roanoke

(Nashville, Tennessee, USA)

Elsten Torres

(Miami, Florida, USA)

Rob Ickes and Trey Hensley

(Nashville, Tennessee, USA)

EmiSunshine & The Rain

(Madisonville, Tennessee, USA)

Ronny Cox

(Los Angeles, California, USA)

Erin Costelo

(Halifax, Nova Scotia, CAN)

Rose Cousins

(Halifax, Nova Scotia, CAN)

Evie Ladin Band

(Oakland, CA, USA)

Rosie & the Riveters

(Saskatoon, Saskatchewan, CAN)

Fara

(Orkney Isles, Islands of Scotland, Scotland)

Royal Wood

(Toronto, Ontario, CAN)

Findlay Napier

(Glasgow, Scotland)

Ruby Boots

(Nashville, Tennessee, USA)

Fiver Fines

(Toronto, Ontario, CAN)

RURA

(Glasgow, Scotland)

Fortunate Ones

(St. John's, Newfoundland, CAN)

Russell deCarle

(Toronto, Ontario, CAN)

The Fugitives

(Vancouver, British Columbia, CAN)

Ruthie Foster

(Austin, Texas, USA)

Giri & Uma Peters

(Nashville, Tennessee, USA)

Sally & George

(Nashville, Tennessee, USA)

Grant-Lee Phillips

(Nashville, Tennessee, USA)

Sam Baker

(Austin, Texas, USA)

Gretchen Peters

(Nashville, Tennessee, USA)

Sam Reider and The Human Hands

(Brooklyn, New York, USA)

Guy Davis

(New York City, New York, USA)

Sara Ajnnak

(Gargnäs, Sápmi, SWE)

Hackensaw Boys

(Charlottesville, Virginia, USA)

Sarah Jane Scouten

(Vancouver, British Columbia, CAN)

Hannah Sanders & Ben Savage

(Cambridge, Cambridgeshire, England)

SaulPaul

(Austin, Texas, USA)

Hans Theessink

(Vienna, AUT)

The Sea The Sea

(Troy, New York, USA)

Hat Fitz & Cara

(Cootharaba, Queensland, AUS)

Shauit

(Montréal, Québec, CAN)

Heather Maloney

(Northamption, Massachusetts, USA)

Shelley Segal

(Melbourne, Victoria, AUS)

Henry Nam

(Rockville, Maryland, USA)

SKERRYVORE

(Glasgow, Scotland)

in/PLANES

(Pueblo, Colorado, USA)

The Small Glories

(Winnipeg, Manitoba, CAN)

In The Willows

(Waterford, Munster, IRL)

Southern Avenue

(Memphis, Tennessee, USA)

AHI

(Brampton, ON, CAN)

Jack Semple

(Regina, Saskatchewan, CAN)

Stephen Kellogg

(Fairfield, Connecticut, USA)

Jaimee Harris

(Austin, Texas, USA)

Steve Poltz

(Nashville, Tennessee, USA)

Jake Morley

(London, England)

James Maddock

(New York City, New York, USA)

Suzie Vinnick

(Wainfleet, Ontario, CAN)

Jarlath Henderson

(Glasgow, Scotland)

Svjata Vatra

(Viljandi, EST)

Jayme Stone’s Folklife

(Longmont, Colorado, USA)

Talisk

(Glasgow, Scotland)

Jeremy Dutcher

(Toronto, Ontario, CAN)

Tom Chapin

(Dobbs Ferry, New York, USA)

John Blek

(Cork, Co. Cork, IRL)

Tom Prasada Rao

(Silver Spring, Maryland, USA)

John Flynn

(Wilmington, Delaware, USA)

Trace Bundy

(Louisville, Colorado, USA)

John Gorka

(Minneapolis, Minnesota, USA)

The Accidentals

(Traverse City, Michigan, USA)

The Mammals

(Woodstock, New York, USA)

The Mastersons

(Los Angeles, California, USA)

The Stray Birds

(Nashville, Tennessee, USA)

The Western Flyers

(Burleson, Texas, USA)